Forum Culinar: Fårikål - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fårikål o mincare de toamna

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 September 2011 - 08:57 PM

la noi deja e toamna cu ceata, vint si ploi, iar odata cu dinsa a venit vremea prepararii unei mincari traditionale, fårikål [foricol], din carne de oaie (cine nu se impaca cu ideea, foloseste miel) si varza :help:

reteta - pt. 2 persoane, spune ca se folosesc: 1 kg carne proaspata de oaie, 1 capatina de varza (ca. 1kg), 2 Lg sare grunjoasa, 1 Lg boabe de piper negru, iar optional: 1 Lg condimente uscate (fulgi de usturoi, de chili si patrunjel) + 2 cirnati de porc afumati

Imagine postata

in mod normal, varza spalata se taie in sferturi, iar apoi in jumatati (obtinindu-se niste barcute) - insa eu am sarit pirleazu' traditional anul asta si am tocat-o ca pt. varza noastra - doar o idee mai grosiera =))

Imagine postata

intr-o cratita incapatoare (ca. 5l) am pus primul strat de varza tocata peste care am presarat 1/2 din cantitatea de condimente, iar deasupra am aranjat o parte din carne si feliile de cirnati

Imagine postata

am continuat cu urmatorul strat de varza condimentat ca atare, apoi cu restul de carne si cirnati si am finalizat adaugind apa fiarta cit sa acopere ultimul strat de varza

Imagine postata

cratita astfel umpluta se da la fiert mai intii pe foc mare; iar cind da in primul clocot, se reduce caldura si se lasa mincarea sa fiarba la foc mic timp de 2,5 - 3h pina cind carnea se desprinde cu usurinta de pe oase

Imagine postata

fårikål se serveste calda linga o garnitura de cartofi fierti; dar si in privinta asta m-am abatut de la traditie alegind varianta lui Sfarma Chiatra :105: - am curatat de coaja cartofii fierti, i-am sfarimat cu furculita cit erau fierbinti si i-am amestecat cu un pic din zeama de la mincarica stratificindu-i apoi cu varza fiarta - sa aveti pofta ! :angryfire:

Imagine postata


#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 September 2011 - 10:11 PM

O ce bunatate, cu carne de oaie cred ca n-am incercat niciodata varza, o sa o incerc si o fac in Creuset la foc mic.
Pina la urma mincarica asta cu varza si carne e tipica la multe popoare europene iarna cind e frig :angryfire:

#3 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 05 September 2011 - 11:33 PM

Denumirea ma duce cu gandul la tarile nordice si de aici cred ca avem ceva in comun,uptown girl :((

#4 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 07 September 2011 - 10:20 AM

Fetelor, reteta asta se prepara cam de pe la 1800 numai in Norvegia si doar toamna, cind are loc transhumanta turmelor de oi. In ultima joi a lunii curente se sarbatoreste ziua fårikål-ului, de altfel.

Ca fapt divers, mincare de varza cu carne nu se prea face decit arareori, si atunci cu gisca. In rest, varza calita (dulce-acrisoara) se serveste separat, ca garnitura linga fripturi, in tarile nordice. :pupic:

#5 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 07 September 2011 - 10:20 AM

iaca am mai gasit o poza cu o portie de mult mincata, sa vedeti cam cum arata varza - zici ca e taiata cu drujba ! :pupic:

Imagine postata



#6 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 07 September 2011 - 10:43 PM

Banuiam eu ca banuiesc bine.Nu banuiam doar ca-i atat de 'batrana' chestia si nu-i stiam istoria. :D

#7 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 September 2011 - 04:15 PM

ce chestie, vin din concediu de undeva de la poalele vidrarului cu informatia ca cea mai buna mancare de varza e aia facuta cu carne de oaie :)

#8 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 19 September 2011 - 10:14 PM

Vezi postareaMariaSan, la 19 September 2011 - 04:15 PM, a spus:

ce chestie, vin din concediu de undeva de la poalele vidrarului cu informatia ca cea mai buna mancare de varza e aia facuta cu carne de oaie :)


Maria, cine ti-a spus asta, te-a invatat numai de bine ! =)) Desi mie imi place si ratza pe varza. :)

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 22 September 2013 - 10:27 AM

cred ca de lene n-am mai pus poze, dar sa stiti ca am pastrat traditia mielului in varza :)

si anul trecut ( aproape ca am fluierat in biserica folosind cotlete de miel si chorizo - mi-au spus vikingii invitati la masa, dar nu s-au sfiit sa infulece :) )

Imagine postata

Imagine postata

si anul asta l-am facut dupa scriptura :)

Imagine postata



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi